Polskie wesele – tradycje i fakty

Polskie wesele jest inne niż każde inne. Spotkamy się tutaj z tradycjami, które nie obowiązują nigdzie indziej. Zabawa do białego rana jest standardem, a syto zastawione stoły naprawdę zaskakują. Przeanalizujmy tradycje i fakty z takiego tradycyjnego, polskiego wesela.

Oczepiny, są jednym z głównych elementów polskiego wesela z tradycją. Jest to tradycja dawnych krajów słowiańskich, podczas której Panna Młoda przechodzi staje się oficjalnie mężatką. Sama nazwa pochodzi od zakrycia głowy, które nosiła Panna Młoda – czepca. Kiedyś oczepiny wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. Bowiem Pannie Młodej ścinano wtedy włosy, zdejmowano wianek i czepiec, który był zazwyczaj prezentem od Matki Chrzestnej. Dzisiaj oczepiny to szereg różnych zabaw, podczas których świetnie bawią się zarówno goście, jak i Para Młoda. Oczepiny zazwyczaj odbywają się zaraz po północy i rozpoczynają się od dawien znaną tradycją rzucania krawatem bądź muchą i welonem. Mówi się, że ten kto złapie – w najbliższej przyszłości również zmieni swój stan cywilny. W zabawie biorą udział oczywiście sami kawalerzy i panny. Bardzo często para nieznajomych, która welon i muchę złapie zobowiązana jest do wspólnego tańca. Jest to bardzo fajny zwyczaj, który dostarcza świetnej zabawy i frajdy. Podczas oczepin spotkać się możemy z innymi różnymi zabawami weselnymi, których celem jest rozbawienie gości i stworzenie tego niesamowitego i niezapomnianego klimatu.

wedding-night-1146718_1280

Potrawy weselne i syto zastawiony stół również należą do tradycji polskiego wesela. Każdy, kto na polskim weselu był to wie, że z tej imprezy głodnym wyjść się nie da. Takimi najbardziej znanymi polskimi potrawami na weselu są oczywiście flaki i rosół. Jest to jedno z pierwszych dań, które zostają podane gościom. Z czasem jednak dania weselne zmieniają się, a na stołach pojawiają się nowe, wyśmienite smakołyki. Jedno jest jednak pewne – polskie wesele to pyszne wesele, które uważane jest za jedno z najbardziej wystawnych uroczystości.

Przy muzyce każdy się bawi – bez muzyki dobrego wesela nie będzie. Polskie wesele to oczywiście polskie hity, które od lat goszczą na imprezach Pary Młodej. Zazwyczaj na weselu spotkamy się z DJ’em, który zajmie się oprawą muzyczną i nagłośnieniem, lub orkiestrą. Coraz więcej ludzi decyduje się na wodzireja, który dba o dobrą zabawę gości oraz organizację wszelkich zabaw i konkursów. Jedno jest pewne – na polskim weselu nie ma miejsca na nudę.

W skład tradycyjnego wesela wchodzą również oczepiny, które sa jego nieodłącznym elementem. Bowiem jeden dzień zabawy do białego rana to za mało – stąd poprawiny, które są kolejną weselną imprezą na drugi dzień, ale w nieco mniejszym wydaniu. Oczywiście decyzja o poprawinach należy do Młodej Pary, jednak zazwyczaj się one pojawiają.

W wielu krajach wesele jest zabawą tylko i wyłącznie dla gości. Bowiem bardzo często Para Młoda wyrusza od razu w podróż poślubną. Jednak nie w Polsce – tutaj goście bawią się razem z Parą Młodą i celebrują ten jeden, najpiękniejszy dzień w ich życiu.

Zaufaj Nam! Najlepszy Wodzirej na poprawiny gwarantowany.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *