Wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Pomocny będzie plan wesela. Co w nim uwzględnić? Jakie elementy są kluczowe? Najważniejsze jest posiadanie odpowiedniego budżetu. Ile kosztuje wesele na 100 osób? A ile na 200? Wszystko zależy od wymagań państwa młodych. Sprawdź, jakie elementy powinny być zawarte w planie wesela.

Organizacja wesela jest czasochłonna. Dobrze wie o tym każda osoba, która choć raz przygotowywała swoje własne przyjęcie lub pomagała znajomym w organizowaniu tego wydarzenia. Jest tak wiele rzeczy, o których należy pamiętać: upominki dla gości, korkowe na weselu, a także ZAIKS na weselu. Jak zaplanować dzień? Najlepiej, jak najszybciej. Tym dokładne planowanie pomoże ci uniknąć niepotrzebnego stresu. I z radością świętować to wydarzenie. Sprawdź, jak powinien wyglądać plan dnia ślubu krok po kroku. 

Wesele krok po kroku 

Wesele krok po kroku, jak je rozplanować? Zacznijmy od podstawowej kwestii. Jaką salę weselną wybrać? Młodzi często wybierają takie obiekty, które są położone blisko od kościoła. W ten sposób będą mogli szybko się przetransportować z kościoła na salę. Jakie jeszcze są wyróżniki dobrej sali weselnej? To przede wszystkim jej wygląd zewnętrzny. Sala powinna być czysta, mieć ładne zdobienia, a także zachwycać obszernymi przestrzeniami. Dobra sala weselna oferuje także odpowiednie menu.

A jakie menu na wesele wybrać? Oto kilka propozycji: 

 • rosół, zupa świetnie sprawdzi się jako pierwsze danie; 
 • kotlet schabowy, zawijasy i kotlety mielone; 
 • desery w postaci lodów i ciasta. 

Jakie jeszcze dania podać? Na stołach powinny pojawić się przystawki np. sałatki jarzynowa, śledziowa czy z brokułami. Młodzi lubią stawiać na ekstrawagancję w związku z tym kupują czekoladowe fontanny czy sushi. Hitem jest pieczony prosiak z warzywami, a także ciastka molekularne. Koniecznie pamiętaj o owocach: winogrono, banany i jabłka to ulubione przekąski biesiadników. 

ZAIKS na weselu

Ogromną rolę na weselu odgrywa muzyka. Jakie opcje do wyboru ma para młoda? Tradycyjnym rozwiązaniem jest wybór popularnego zespołu muzycznego. W jego skład wchodzą wokaliści, a także muzycy, którzy grają na gitarze czy na saksofonie. A jaki jest koszt opłacenia zespołu? Obecnie jest to od 7 do nawet 10 tysięcy złotych. Drugą opcją jest wynajęcie DJ-a. Możesz z nim ustalić repertuar. 

A jak wygląda sprawa z ZAIKS na weselu? Zanim podpiszemy umowę z daną salą weselną, warto zapytać o tak podstawowe kwestie jak ZAIKS na weselu. Czy wiesz czym jest? To opłata na rzecz twórców muzyki. A dlaczego warto zwrócić uwagę na ZAIKS na weselu? Jeśli opłata nie zostanie uiszczona, wówczas możemy otrzymać karę pieniężną. Nikt z nas nie chce, by na jego weselu pojawili się kontrolerzy z ZAIKS. Jeśli sala weselna nie będzie miała podpisanej umowy, warto zapytać o to DJ-a lub zespół, który wynajęliśmy. A jaką muzykę wybrać na wesele? Przede wszystkim taką, która będzie odpowiednia dla wszystkich gości. Postaw na uniwersalne nuty. 

Sprawdź także: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/zaiks-na-wesele/

A czym jest korkowe na weselu? 

Korkowe na weselu to kwestia, o której zapomina wiele par młodych. Koszty związane z organizacją wesela są i tak wysokie. Dodatkowe opłaty są kłopotliwe i nadwyrężają jedynie budżet pary młodej. Sale weselne w swojej ofercie posiadają głównie menu z jedzeniem czy ciastami. Niewiele z nich ma w swojej ofercie alkohol. A nawet, jeśli ma to jest on w dość wysokich cenach. A czym jest korkowe na weselu? To opłata jaką należy uiścić za każdą otwartą butelkę podczas imprezy. 

Sprawdź także; https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/korkowe-na-weselu/

Opłata jest także pobierana za usługę gastronomiczną, czyli przechowywanie alkoholu, schłodzenie, a także roznoszenie trunku podczas wesela. Wbrew nazwie opłata nie jest pobierana jedynie od alkoholi, jakie mają korek. Ale także od każdego mocnego trunku. Można zdecydować się na zakup alkoholu od właścicieli sali weselnej. Wówczas korkowe na weselu nie będzie pobierane. A ile wynosi korkowe na weselu? Od 10 do 20 złotych. W jaki sposób jest pobierana opłata? 

 • Opłata jest pobierana od każdej butelki, która zostanie otwarta na weselu. 
 • Opłata jest pobierana z góry. To wygodne rozwiązanie dla pary młodej, ponieważ wie, ile zapłaci. 
 • Opłata może obejmować każdą butelkę wniesioną na salę. 

Jakie upominki dla gości wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jakie upominki dla gości wybrać? Czy to konieczne? I znów wszystko zależy od budżetu pary młodej, a także zwyczajów, jakie panują w danym regionie. A jakie upominki dla gości wybrać? Najlepiej postawić na klasykę. Świetnie sprawdzą się małe buteleczki alkoholu, które będą brandowane. Ponadto sprawdzą się także brandowane dżemy czy miody. 

Sprawdź także: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/upominki-dla-gosci-weselnych/

O czym jeszcze pamiętać podczas planowania wesela? Kluczową kwestię odgrywa menu, napoje i serwowany alkohol. Istotny jest także ubiór i zainwestowanie w odpowiedniego stylistę. Jeśli mamy wybrany strój, menu i wymarzoną salę – pozostają inne kwestie. 

 • Dojazd na wesele – zastanów się, czym będziesz jechał do ślubu. Wiele osób wybiera klasyczne limuzyny. Inne zaś stawiają na bryczkę. A jaki jest koszt wynajęcie auta lub bryczki? W zależności od regionu wynosi od kilkuset złotych do nawet dwóch tysięcy. 
 • Ozdoby – ważną kwestią są ozdoby kościoła. Wybierz ulubione kwiaty do przyozdobienia kościoła. 
 • Wyjście z kościoła – niektóre pary decydują się na puszczanie gołębi, które mają zwiastować szczęście. Inne zaś wynajmują maszyny do baniek mydlanych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. 
 • Pierwszy taniec – warto przewidzieć koszty związane z nauką tańca. I zaplanować, jak powinien wyglądać ten wyjątkowy taniec. Pomyśl także o oprawie. Świetnie sprawdzą się bańki mydlane lub konfetti. 
 • Atrakcje dla gości – wybierz także dodatkowe atrakcje dla gości. Świetnie sprawdzi się wiejski stół, sushi, fontanna z czekolady, a także fotobudka. 

Dlaczego planowanie wesela jest tak ważne? Posiadanie harmonogramu pomoże ci uniknąć zbędnych stresów. Dzięki niemu uda ci się także zaplanować wszystkie koszty związane z organizacją wesela. Planuj, po to, by ten dzień był dla ciebie wyjątkowy.

Rekomendowane artykuły